Skip navigation

27.10.2009 – crin antonescu: am semnat un protocol cu pnt-cd

Liberalii au semnat, marti, un protocol de colaborare cu taranistii, a anuntat presedintele PNL Crin Antonescu, in cadrul unei conferinte de presa.
[…]
Cat despre obiectivele comune asupra carora cele doua partide au convenit, cele mai importante sunt respectarea valorilor morale crestine, finalizarea procesului de restituire a proprietatii, reconcilierea societatii romanesti prin lustratie, „lucruri, idei, proiecte pentru care ambele partide au activat inca din 1990, de la reluarea activitatii lor”.

http://www.ziare.com/crin-antonescu/presedinte-pnl/crin-antonescu-am-semnat-un-protocol-cu-pnt-cd-video-932923

02.06.2010 – teodor melescanu, recomandat de comisia juridica a senatului pentru curtea constitutionala

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-7353704-teodor-melescanu-recomandat-comisia-juridica-senatului-pentru-curtea-constitutionala.htm

experienta profesionala:

1966 – diplomat în Ministerul Afacerilor Externe; promovări succesive, prin examene şi concursuri, pâna la rangul de ambasador;
– 1966 – 1970 – ataşat diplomatic în Ministerul Afacerilor Externe, Direcţia Juridică a Tratatelor ;
– 1970 – 1978 – secretar III în Ministerul Afacerilor Externe, Departamentul Organizaţii Internaţionale, Secţiunea Tratate de dezarmare;
1978 – 1985 – secretar II la Misiunea Permanentă a României de pe lângă Organizaţia Naţiunilor Unite şi alte organizaţii internaţionale de la Geneva;
– 1985 – 1990 – secretar I în Ministerul Afacerilor Externe, Departamentul Securitate Internaţională şi Dezarmare;
– august 1990 – mai 1991 – subsecretar de stat, Ministerul Afacerilor Externe; secretar de stat, Ministrul Afacerilor Externe (1990 promovat consilier diplomatic);
– noiembrie 1992 – noiembrie 1996 – ministru de stat in guvernul Vacaroiu, ministru al afacerilor externe (1992 promovat ambasador);
– membru şi lider al delegaţiilor române la diferite conferinţe şi reuniuni ale membrilor la Naţiunile Unite, agenţiile specializate, OSCE, Consiliul Europei, NATO, UEO şi organizaţii regionale;
– decembrie 1996 – 2000 – senator PDSR al judetului Prahova, preşedinte al Comisiei pentru Afaceri Externe din Senatul României;
– decembrie 1997 – preşedinte al partidului Alianţa pentru România (reales în martie 2001);
– ianuarie 2002 – prim vicepreşedinte al Partidului Naţional Liberal (ca urmare a fuziunii APR cu PNL);
– februarie 2005 – vicepreşedinte al PNL (ca urmare a Congresului ordinar);
– ianuarie 2007 – vicepreşedinte al PNL responsabil cu relaţiile internaţionale (ca urmare a Congresului extraordinar);
– din 5 aprilie 2007, ministru al apărării.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile despre tine sau dă clic pe un icon pentru autentificare:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat asta: